Kulki gejszy, nazywane także kulkami do ćwiczeń mięśni Kegla czy kulkami dopochwowymi, służą do utrzymywania w kondycji i zdrowiu mięśni dna miednicy mniejszej. Lepiej znane są pod nazwą „mięśni Kegla”, od nazwiska amerykańskiego lekarza Arnolda Kegla, który w latach 40. XX wieku zaprojektował specjalne ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie mięśnia łonowo-guzicznego. Co ciekawe jednak, kulki gejszy to gadżet znany dużo dłużej, bo od wieków – i to dosłownie! Pierwsze wzmianki o nim znajdziemy bowiem w japońskich kronikach z IV wieku naszej ery; stamtąd pochodzi również jego nazwa. „Kulki gejszy” były bowiem wykorzystywane przez słynne dalekowschodnie towarzyszki dobrze sytuowanych mężczyzn – nie tylko w Japonii, ale w Chinach czy Tajlandii. Mają działanie dwojakie: pomagają w rozwiązywaniu problemów ginekologicznych oraz urologicznych (takich jak nietrzymanie moczu, wypadanie pochwy lub macicy czy schorzenia poporodowe); a także podnoszą satysfakcję z seksu. Dzieje się tak dlatego, że silnie mięśnie Kegla dają lepszy orgazm tak kobiecie (są mocniejsze, bardziej ukrwione, lepiej odczuwają bodźce), jak i mężczyźnie (bo zaciskają się na członku). Współcześnie kuleczki gejszy swoją popularność zawdzięczają również kulturze popularnej – w dużej mierze zaś powieści „50 Twarzy Graya” E.J. James, w której to główna bohaterka, Ana, dostaje od swojego kochanka, pomysłowego Doriana Graya, zestaw kulek waginalnych oraz rozkaz ich używania. Wyglądają niewinnie, ale zdziałać mogą bardzo wiele: najczęściej występującymi modelem są podwójne kulki dopochwowe (ale są też takie, gdzie są jedna albo trzy) i ten właśnie wariant będzie idealny dla początkujących. Rozróżniamy cztery podstawowe typy kulek Kegla:

  • kulki gejszy progresywne (grawitacyjne) – składają się dwóch lub więcej ciężarków (kulek) o różnej wadze, polecane do gry wstępnej;
  • kulki gejszy biofeedback – lżejsze od grawitacyjnych, ich budowa jest bardziej skomplikowana. W środku znajdują się inne, mniejsze kulki, które pod wpływem ruchu przenoszą drgania na mięśnie Kegla, powodując ich skurcz;
  • kulki gejszy silikonowe – miękkie w dotyku, długo trzymają ciepło, łatwo zachować ich higienę oraz czystość;
  • kulki gejszy wibrujące – najnowocześniejszy model, sterowany za pomocą pilota. Świetnie sprawdzają się w grze wstępnej.

Jak więc widać, wśród kulek do ćwiczenia Kegla znajdziemy dużo różnorodnych propozycji, dopasowanych do różnorodnych potrzeb i możliwości – od początkujących aż do naprawdę zaawansowanych użytkowniczek.

U kogo sprawdzą się kulki do ćwiczeń mięśni Kegla?

Dlaczego jednak w ogóle warto używać kulek do mięśni Kegla i komu takie ćwiczenia posłużą najbardziej? Zacznijmy od tego, że proces utraty sprężystości mięśni dna miednicy jest procesem naturalnym, jednak w dużej mierze odwracalnym. Ich kondycja spada z wiekiem i w związku z porodami, odbijając się negatywnie tak na zdrowiu (przede wszystkim przez nietrzymanie moczu), jak i na życiu seksualnym. Kulki dopochwowe mają więc na celu podniesienie sprężystości i usprawnienie działania tych mięśni w sposób nieinwazyjny i subtelny. Jak działają kuleczki gejszy? Okalają kobiecą pochwę, cewkę moczową i odbytnicę, pobudzając w ten sposób mięsnie dna miednicy mniejszej do działania. Regularne ćwiczenia mięśni Kegla pomagają przy porodzie i w szybszym dojściu do siebie po urodzeniu dziecka, a także znacząco podnoszą poziom satysfakcji z seksu – tak dla niej, jak i dla niego. Kulki waginalne sprawdzą się u kobiet w każdym wieku (również tych, które nigdy nie rodziły) z prostego powodu: mięśnie dna miednicy rządzą się takimi samymi prawami, jak każdy inny mięsień w ludzkim ciele. Do zachowania ich dobrej kondycji i wysokiej funkcjonalności potrzebne są więc odpowiednie ćwiczenia.

Od czego zacząć ćwiczenia z kulkami Kegla?

Od czego zacząć? Na początek najlepiej zaopatrzyć się w najbardziej popularny model, czyli dwie kulki. W drgania powodujące mikro-skurcze mięśni dna miednicy wprawiają je nasze naturalne ruchy – energiczny chód czy np. kręcenie biodrami. W skrócie i w uproszczeniu: kiedy ruszamy się my, ruszają się także kulki gejszy, a mięśnie Kegla ćwiczą się mimowolnie, automatycznie. Na jak długo wkładać kulki do pochwy? Na początek wystarczą dwie, trzy 15-minutowe sesje dziennie, a pierwsze efekty zauważymy już po trzech tygodniach (do pełniejszego rezultatu potrzebnych jest jednak od 8 do 12 tygodni). To, o czym warto pamiętać, że mięśnie Kegla, podobnie jak wszystkie inne mięśnie w naszym organizmie, dla zachowania dobrej kondycji i wysokiej funkcjonalności muszą być ćwiczone regularnie. Nie można więc spoczywać na laurach i ryzykować utraty wypracowanych efektów – ćwiczenie mięśni Kegla powinno po prostu wejść nam w nawyk! Pamiętaj też, że mięśnie Kegla tak, jak każde mięśnie warto ćwiczyć, ale trzeba dać im czas na regenerację. Nie należy więc nosić kulek gejszy przez cały dzień, bo nazajutrz… będziemy mieć zakwasy.

Jak używać kulek gejszy? Jak sprawdzić, w jakiej kondycji są mięśnie Kegla?

To, jak silne są mięśnie Kegla, można sprawdzić samodzielnie – wkładając do pochwy dwa palce, wskazujący oraz środkowy, i zaciskając je; a po sile ucisku na palcach oszacować można, jaka jest kondycja naszych mięśni. Innym sposobem jest zakup… dojrzałego banana, obranie go ze skórki, włożenie do pochwy i zaciśnięcie mięśni – jeżeli po wyjęciu banan będzie nienaruszony bądź tylko minimalnie zgnieciony, warto nad mięśniami Kegla popracować. Ten „test banana” można powtarzać co kilka tygodni, aby sprawdzić, czy i jak zmienia się ich kondycja. Zatem jak używać kuleczek gejszy? Umieść je w pochwie tak, jak tampon, przydatny będzie tutaj żelu nawilżający. Najlepiej, aby jedna z kulek przylegała do szyjki macicy, a druga była przytrzymywana przez mięśnie pochwy. Głębokość jest kwestią indywidualną, ale najważniejsze jest to, aby czuć się wygodnie.

Najpopularniejszym ćwiczeniem z kulkami do ćwiczeń mięśni Kegla jest, po prostu, noszenie ich podczas codziennych czynności: spaceru, sprzątania czy zakupów – wtedy nie trzeba przeznaczać na to dodatkowego czasu. Na początek wystarczą dwie, trzy sesje po 10-15 minut. Pamiętaj też, aby się nie przetrenowywać, ale zwiększać okres aplikacji kulek waginalnych stopniowo. Jeżeli masz więcej czasu i chcesz wypróbować nieco bardziej zaawansowane ćwiczenia mięśni dna miednicy, dobrym pomysłem będzie trening na leżąco: przez 5 sekund zaciskaj mięśnie wokół kulki, przez 5 sekund je rozluźniaj. Ćwiczenie to rób w trzech seriach po 10 powtórzeń każda, z 1-2 minutową przerwą między każdą z nich. Wariantem pogłębionym będzie zaś wykonywanie go na siedząco – to dużo trudniejsze, dlatego początkujące użytkowniczki kulek dopochwowych powinny zacząć od łatwiejszych wersji. Najważniejsza jest tu regularność, bez której efektów nie będzie.

Sposób na zdrowie i przyjemność, czyli kulki Kegla. Gdzie kupić i na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie kuleczek gejszy jest ich waga – początkującym użytkowniczkom zaleca się takie o wadze od 30 do 50 g. Gdy już wzmocnimy mięśnie, można zaopatrzyć się w cięższe kulki – dobrym pomysłem jest też zestaw kulek progresywnych, zawierających różne rozmiary. Istotny jest także dobór odpowiedniego materiału, z których gadżet ten jest wykonany: nie warto inwestować w kulki gejszy wykonane z tanich surowców nieznanego pochodzenia; ryzykujemy wtedy reakcje uczuleniowe lub nawet stan zapalny. Najbezpieczniejsze są tu oczywiście kulki silikonowe, łatwe do utrzymania w czystości i hipoalergiczne. Uwagę trzeba zwrócić także na sznureczek, do którego są przytwierdzone – musi być wykonany z materiału wodoodpornego.

Trzecim aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest rodzaj zastosowania: jeżeli kuleczki gejszy mają służyć przede wszystkim do wzmocnienia mięśni Kegla i wyeliminowania problemu nietrzymania moczu, najlepszym pomysłem będą kulki biofeedbackowe – lżejsze od progresywnych, których działanie wywołuje efekt podobny do elektrostymulacji (stosowanej właśnie w leczeniu nietrzymania moczu). Jeżeli zaś chodzi o użycie ich w łóżku i grze wstępnej, idealnie sprawdzą się wibrujące kulki gejszy bądź klasyczne, silikonowe, grawitacyjne (progresywne). Te pierwsze pozwalają na stopniowanie i intensyfikację doznań, te drugie – na dostosowanie do indywidualnych potrzeb.

Kulki gejszy w ciąży. Jakie są przeciwskazania do stosowania kulek Kegla?

Po pierwsze warto podkreślić, iż kulki gejszy są nie tylko produktem zdrowotnym czy gadżetem erotycznym – rzetelne badania nad ich działaniem i wpływem prowadzone są od lat i wskazują na ich zbawienny wpływ na kondycję mięśni dna miednicy mniejszej. Wśród przeciwwskazań do ich użytkowania nie znajdziemy nic, co może być zaskoczeniem:

  • miesiączka oraz infekcje intymne
  • ciąża
  • połóg

Ewentualne wątpliwości zawsze warto skonsultować z ginekologiem, urologiem lub fizjoterapeutą urologicznym.

Takiego pomocnego gadżetu – zarówno w aspektach zdrowotnych, jak i seksualnych – nie mogło oczywiście zabraknąć w PAR L’AMOUR: przygotowaliśmy dla Ciebie nie tylko duży wybór kuleczek gejszy, ale także profesjonalne doradztwo.